انتخاب رشته

انتخاب رشته

انتخاب رشته
انتخاب رشته برای دانش آموزان اهمیت ویژه دارد . انتخاب رشته یعنی مشخص کردن راه شغلی و تحصیلی آینده هر فرد . بنابراین در انجام انتخاب رشته باید دقت فراوان کرده و با در نظر گرفتن ویژگی هایی متفات دانش اموز و اندوخته های وی همچنین علائق و توانایی های او انتخاب رشته مناسب انجام داد.
انتخاب رشته بر چه اساسی انجام می شود.
بر طبق نظریه های مختلف و تحقیقاتی که در این زمینه به عمل آمده بهترین انتخاب رشته بر مبنای ویژگی های درونی فرد و عوامل بیرونی انجام میگیرد.
عوامل درونی : عبارت اند از علاقه ، سطح آرزو های فردی ، نگرش ، توانایی و عملکرد تحصیلی هر فرد و همچنین می توان عقاید نیاز ها و استعداد فرد را در نظر گرفت .
عوامل بیرونی : از عوامل بیرونی در انتخاب رشته می توان از خانواده ، اجتماع ، دوستان ، محیط اوضاع اقتصادی و فرهنگی خانواده نام برد.
اهمیت انتخاب رشته:
هر دانش آموز پس از قرار گرفتن معلومات عمومی و مفاهیم اولیه برای ادامه تحصیل به رشته ها و گرایش های مختلف هوایی می شود . به همین علت اولین انتخاب رشته که در سال نهم انجام میگیرد اهمیت زیادی دارد. و چون امکان تغییر رشته وجود ندارد یا خیلی دشوار اسست بنابراین دانش آموزان باید با حساسیت فراوان و اطلاع کامل از تمامی گزینه ها و رشته ها در آینده شغلی آنها رشته تحصیلی خود را انتخاب نمایند . طبق آمار ۳۷ درصد دانش آموزان معتقدند که در انتخاب رشته اشتباه کرده اند
عوامل موثر در انتخاب رشته :
۱- توانایی ذهنی و استعداد تحصیلی : برای سنجش استعداد و توانایی خود راه های بسیاری وجود دارد که بهترین آنها آزمون رغبت سنج شغلی و شخصیتی ها می باشد. با در نظر گرفتن نتیجه دانش آموز با شناختی که از توانایی های خود بدست می آورد می تواند در رشته مناسب با شرایط خود وارد شود.
۲- خواسته ها و رغبت های تحصیلی و حرفه ای : برای اینکه شغل آینده خود را دوست داشته باشد و در آن پیشرفت کنید در موقع انتخاب رشته به خواسته های خود توجه ویژه داشته باشید که البته این خواسته ها باید در امتداد توانایی ها شما نیز باشد.
۳- سوابق تحصیلی و آزمون های متعدد : با درنظر گرفتن وضعیت تحصیلی دانش آموز و با احتساب نمرات و سطح معلومات علمی وی و همچنین نتایج آزمونهای علمی گرفته شده از دانش آموز می توان  از آن استفاده کرد و بهترین گزینه را انتخاب نمائیم .
۴- عوامل خانوادگی و محیطی : مشکلات خانواده به طور مستقیم یا غیر مستقیم در زندگی تک تک افراد خانواده اثر می گذارد . انتخاب رشته دانش آموز باید با در نظر گرفتن مسائل ، محدودیت ها و امکانات مادی و رفاهی خانواده صورت گیرد . این موضوع را باید در نظر گرفت که محیط خانواده می تواند باعث پیشرفت یا عدم پیشرفت دانش آموز شود.
۵- ویژگی های شخصیتی : این مثال را شنیده اید که می گویند هرکسی را بهر کاری آفریده اند. مثلا اگر شخصیتی آرام و مطبوع دارید و البته علاقه مند به انتقال دانش و معلومات شغل معلمی بهترین گزینه می باشد . افراد با خلق و خوی های متفاوت گزینه های مرتبط با شخصیت خود را باید انتخاب نمایند چون در غیر اینصورت شغل آینده برایشان کسل آور خواهد بود و هرگز در آن موفق نخواهند شد.

درباره نویسنده

124مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 مرکز آموزش گالیله . محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی و هاست ابری پارس پک