برنامه ریزی درسی

برنامه ریزی درسی

درس و برنامه ریزی درسی
از آنجا که یادگیری مطالب بخش مهمی از زندگی روزمره و پیشرفت در تمامی زمینه‌ها را شامل می‌شود آشنایی با نحوه برنامه ریزی در موفقیت افراد نقش مهمی ایجاد می کنند برای رسیدن به اهداف مطالعاتی می بایست برنامه ریزی درسی را به نحوی انجام داد که فراگیری مضامین آموزشی بدون خستگی و با کمترین انرژی و بیشترین بازده انجام گیرد الگوهای برنامه ریزی درسی بر اساس شخصیت متفاوت افراد فرق می کند اما گام های اساسی و مهم می توانند در این زمینه مورد توجه قرار گیرد:
۱_ برنامه ریزی
نوشتن برنامه های درسی بر روی کاغذ و تخمین زدن زمان یادگیری بر حسب حافظه و علاقه فردی بر مبنای اولویت بندی دروس به شما کمک خواهد کرد که از اضطراب شب امتحان بکاهید و با لذت بیشتری مطالب را به حافظه بسپارید.

۲_ تهیه لیست اولویت بندی
ارزیابی ضریب سختی درس و مقدار زمان مورد نیاز بر اساس مقیاس ۱ تا ۵ مثلاً برای درس ریاضی که وقت بیشتری را به خود اختصاص می دهد عدد یک و برای درس ادبیات که شما در آن فراگیری سریعترین دارید عدد ۲ را نمره گذاری کنید. همچنین بسنجید که در چه تایمی در شبانه روز حافظه شما قوی تر است.
۳_ تهیه جدول و ستون بندی
پر کردن خانه های جدول با مشخص کردن زمان مورد نیاز و مواد درسی و سپس گذاشتن جاهای خالی برای انجام کارهای غیر درسی و استراحت درس های حفظی ادبیات تاریخ را پشت سر هم قرار ندهید زیرا تداخل یادگیری به وجود می آید ریاضی را ترجیحا در ابتدا قرار دهید و یا بعد از ظهر تمرکز بیشتری برای حل مسئله دارید گرچه برخی افراد سکوت شب را برای یادگیری عمیق ریاضی ترجیح می دهند.

۴_ ارزیابی جدول برنامه ریزی درسی
به طور امتحانی یک روز برنامه را اجرا کنید و سپس برخی موارد را مطابق سلیقه و شخصیت خود تغییر دهید تا به بازدهی عالی برسید هیچ برنامه را مطلق تلقین کنید و با کمی انعطاف پذیری در جابجایی موارد درسی و زمان ها و یا زیادتر و یا کمتر کردن زنگ تفریح بین درس ها به خود استراحت بیشتری دهید.
۵_ با لذت درس بخوانید
تهیه برنامه ریزی تحصیلی به منظور پیشرفت های آتی شما در زندگی است لذا به شخصیت ویژه خود توجه کنید و بدانید که برای هر فردی در زندگی رسالت ویژه است که مطابق با خلق و خوی اوست هدف خود را بیابیم و بر اساس آن با لذت برنامه ریزی کنید و مطالب را ببرید و هدف خود را فقط نمره بالا قرار ندهید که شما مطلب را فرا می گیرید تا در آینده از آن استفاده کنید

۶_ سبک مطالعه ای برتر خود را بیابید.
شما از طریق برنامه ای تصویری و یا شنیداری می توانید مطالب بسیاری را بدون زحمت یاد بگیرید فیلم های آموزشی به همراه اپلیکیشن های مفیدی برای شما ساخته شده است تا بتوانید عمق یادگیری خود را بیشتر کنید به صورت نشسته بر صندلی و یا خواندن مطالب حفظی در حین قدم زدن به یادگیری بپردازید و سپس خود را ارزیابی کنید و ببینید که در چه موقعیتی راحت تر است و بر سرعت یادگیری خود بیافزایید.
۷_ خودتان را ملزم به اجرای برنامه درسی کنید.
با بالا بردن خود کنترلی و تعویق نیازهای زمان حال به منظور پیشروی به سمت اهداف و آرزوها می‌توان به نتایج چشمگیری رسید.
اراده خود را تقویت کنید و در پایان اجرای برنامه درسی به خود پاداش بدهید از خود تنبیهی و مقایسه خود با دیگران بپرهیزید زیرا در شماره ثبت ایجاد می کنند اگر والدینتان شما را تحقیر می کنند به منظور رفع این مشکل به روانشناس مراجعه کنید تا فضای مطلوبی بدون فشار روانی برای شما ایجاد گیرد و با توجه به پتانسیل ها و توانایی های فردی خود خود را بالا ببرید و رشد کنید.
۸_ تفریحات مناسبی را انتخاب کنید.
تفریحات ای را انتخاب کنید که باعث زیاد شدن انرژی روانی و جسمانی شما شوند که خود را با فعالیت‌های بدنی سنگین خسته کنید و قند خون شما پایین آمده و در یادگیری مطالب درسی تاثیر بگذارند. تفریحات ساده مثل خوردن کیک شکلاتی و نوشیدن چای و یا بستن چشم ها و مدیتیشن و ریلکسیشن از جمله مواردی است که ذهن شما را برای یادگیری های بعدی تقویت می کند.

درباره نویسنده

125مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مرکز آموزش گالیله . محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی و هاست ابری پارس پک