خلاصه برداری

خلاصه برداری

خلاصه برداری
خلاصه برداری یا خلاصه نویسی درس ها برای مرور راحت و بهتر دروس انجام می شود.
وقتی شما از مطالبی که می خوانید اصطلاحآ خلاصه برداری کنید و آنها را جداگانه یادداشت نمائید مسلمآ برای مرور مطالب وقت کمتری لازم داشته و راحت تر و مناسب تر می توانید به مطالب خود دسترسی پیدا کرده و آنها را مطالعه نمائید.
سوالاتی مانند:
خلاصه برداری چیست؟ چگونه باید خلاصه برداری خوب از درسها انجام داد؟؟ چرا باید خلاصه برداری کرد؟؟ و غیره ، همیشه ذهن ما را به خود مشعول شده و دنبال راه حل و جواب سوالات خود هستیم.
شکل گیری مطالب در ذهن :
ظرفی استوانه ای را در نظر بگیرید که ابتدا دانه های آبی رنگ و سپس دانه های قرمز و در انتها دانه های زرد رنگ را داخل آن میریزیم پس از مشاهده ظرف به این نتیجه میرسیم که دانه ها بطور مرتب و منظم در ظرف نشسته اند و این نیز در مورد ذهن ما صدق می کند یعنی یادآوری مطالبی که به تازگی آموخته ایم سریع تر صورت می گیرد.
اهمیت خلاصه برداری در ایام مطالعه کنکور:
در ایامی که ما آماده می شویم برای امتحان کنکور حجم مطالعات و کتبی که برای این امر می خوانیم بسیار زیاد و متراکم است. ممکن است در ابتدا بتوانیم تمامی این مطالب و نوشته ها را به صورت کلی مرور کنیم ولی با نزدیک شدن به زمان امتحان کنکور و محدود شدن زمان مطالعه اهمیت خلاصه نویسی  مشخص می شود و آن موقع است که دانش آموز فقط می تواند نسبت به اهمیت دروس مختلف و مرتبط و خلاصه برداری هایی که انجام داده مروری بر نوشته ها ی خود نموده و آمادگی لازم و کافی را جهت انجام آزمون کنکور بدست آورد.
چند نکته مهم در خلاصه برداری:
۱- طبق آمار بدست آمده دانش آموزی که فقط مطالب را خوانده و خلاصه نویسی نکرده نسبت به دانش آموزی که در هنگام مطالعه زیر مطالب مهم را خط کشیده و خلاصه برداری نموده دارای بازده کمتری می باشد.
۲- اگر صرفآ کتابی را از اول تا آخر مطالعه کرده و یادداشت و خلاصه نویسی انجام ندهید به مرور زمان علاقه خود را از دست داده و مطالب دیگر برای شما جذابیتی نخواهد داشت.
۳- سعی کنید در موقع خلاصه برداری و خط کشیدن زیر مطالب توجه داشته باشید که زیر مطالب کلیدی و مهم را خط بکشید و سعی کنید حتی الامکان خلاصه نویسی کنید نه اینکه در یک صفحه بیش از حد خط بکشید که البته نتیجه معکوس خواهد داشت.
۴- شما در حقیقت با خلاصه برداری دو هدف را دنبال می کنید اول حجم مطالب را کم کرده و ثانیآ در زمان نیز صرفه جویی کامل می نمائید.
۵- بهتر است در خلاصه برداری به جای نوشتن برخی عبارات از علامت های اختصاری که برای شما قابل قسم باشد استفاده نمائید .
۶- ذهن شما مطالب را چه صحیح و چه غلط همانطور که اولین بار می شنود در خود ذخیره می کند بنابراین دقت کنید که مطالب صحیح و کلیدی را مطالعه کرده و خلاصه برداری نمائید.

درباره نویسنده

124مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 مرکز آموزش گالیله . محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی و هاست ابری پارس پک