مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی
مشاور در هر زمینه و برایهر منظوری مانند کار ، خرید مسکن ، ازدواج ، مسافرت ، و غیره بسیار پر اهمیت و ضروری است ، مخصوصا مشاوره تحصیلی که آینده دانش آموزان را ممکن است تغییر دهد.
اهمیت مشاوره تحصیلی در انتخاب رشته تحصیلی :
مشاوره تحصیلی مسیر زندگی آینده هر شخص را مشخص می کند . بطور مثال اگر مشاور تحصیلی بطور اشتباه یا نا خود آگاه مشاور ناصحیح در مورد تعیین رشته کنکور و یا رشته نحصیلی دانش آموز بدهد و بدون در نظر گرفتن استعداد و علایق او رشته تحصیلی نامناسب برای دانش آموز انتخاب کند. دانش آموز را در یک مسیر اشتباه قرار داده و در مجموع آینده تحصیلی و شغلی او را به مخاطره ای اندازد.
در مشاوره تحصیلی باید مشاور تمامی ابعاد را در نظر بگیرد مثل استعداد علاقه ، امکانات و هوش و نمرات دانش آموز غیره بدون در نظر گرفتن این موارد ممکن است دانش آموز را در یک رشته تحصیلی نامناسب قرار داده که صد در صد در آن رشته تحصیلی موفقیتی نخواهد داشت و همواره نسبت به رشته تحصیلی خود بی علاقه بوده و انگیزه ای برای پیشرفت و موفقیت بیشتر نخواهد داشت.
اهمیت مشاوره تحصیلی در تعیین رشته کنکور و ورود به دانشگاه :
مشاوره تحصیلی در مقطع دهم همانطور که ذکر شد اهمیت بسیاری دارد و رشته تحصیلی دانش آموز را اعم از تجربی – ریاضی – هنر – هنرستان – علوم انسانی و …. را مشخص می نماید . پس از این دانش آموز دوره جدید درسی خود را آغاز نموده و تلاش می کند خود را برای ورود به دانشگاه و مقطع تحصیلی بالاتر آماده نماید.
مشاور تحصیلی برای تعیین رشته در کنکور و دانشگاه نیز بسیار مهم بوده . بطور مثال اگر دانش آموزی با کسب رتبه ۶۴۰۰ در رشته تحصیلی علوم تجربی در کنکور وردی دانشگاه قبول شده حالا یک مشاور تحصیلی خوب و دقیق نیاز دارد چون رتبه او بسیار حساس بوده و نیاز به یک مشاور تحصیلی مجرب و منطقی دارد.
اگر رتبه این دانش آموز سه رقمی یا حداکثر ۱۰۰۰ بود مشاور تحصیلی و تعیین رشته برای او آسانتر بود و مشخصآ دو مورد دانشگاه مورد نظر او بحث و تبادل نظر می شد ولی رتبه ۶۴۰۰ باید با مشاوره تحصیلی دقیق تری انجام گیرد و نیاز به زمان بیشتری برای مشاور تحصیلی دارد.
چون ممکن است با کمی بی دقتی و عجله برای او مشاوره تحصیلی نادرست انجام شد و با تعیین رشته نامناسب و تعیین دانشگاه و شهر نامناسب ممکن است کلا دانش آموز موفق به ورود به دانشگاه نشده و اصولا مسیر زندگیش کاملا عوض شود.
توصیه های مشاوره تحصیلی :
۱- دروس عمومی و اختصاصی کنکور هر دو مهم هستند . بعضی از دانش آموزان ب اشتباه وقت زیادی برای دروس اختصاصی گذشاته و از دروس عمومی قافل می شوند. در مشاوره تحصیلی یک مشاور خوب اهمیت و ضرایب و رتبه های بدست آمده در کارنامه های سال های پیش را جهت آشنایی شما دانش آموزان عزیز ارائه کرده تا بطور عملی و آشکار اهمیت همه دروسی چه با ضرایب بالا و چه با ضرایب پائین را درک نمائید.
۲- در مشاوره تحصیلی حتی تنظیم وقت و نوع خواندن درسها نیز به شما یادآوری می شود و همیشه دارای یک برنامه ریزی دقیق خواهید بود.
۳- در مشاوره تحصیلی به شما یادآوری می شود که روی سرعت عمل خود کارکرده و با زدن تست های مشابه و شرکت در آزمونهای متعدد خود را برای امتحان کنکور آماده نمائید.

درباره نویسنده

124مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 مرکز آموزش گالیله . محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی و هاست ابری پارس پک