کنکور-وسواس دشمن موفقیت در کنکور

کنکور-وسواس دشمن موفقیت در کنکور

مرکز تدریس خصوصی گالیله-۲۲۷۲۸۹۰۴
شاید وقتی اسم وسواس میاد اولین چیزی که به ذهن شما میرسه وسواس دست شستن و نظافت باشه ولی وسواسی هم هست به اسم وسواس فکری که متاسفانه خیلی از مردم دنیا بهش مبتلا هستند. وسواس فکری یعنی هجوم افکار مزاحمی که اکثر بر پایه شک و تردید هستند. یک دانش آموز کنکوری وقتی چنین سوال هایی از خود داشته باشد و مدام ذهنش را درگیر کند دچار وسواس است:

آیا من در کنکور قبول می شوم؟

آیا می توانم تمامی این مطالب را بخوانم؟

آیا مطالبی که امروز خوانده ام را به خوبی یاد گرفته ام؟

آیا منابعی که من استفاده میکنم بهترین منابع کنکور هستند یا باید منابع دیگری تهیه کنم؟

نکند روز کنکور خواب بمانم؟

نکند روز کنکور همه چیز را فراموش کنم و …

صرف داشتن چنین سوالاتی به معنای داشتن وسواس فکری نیست. همه بچه های کنکوری این استرس ها و افکار رو دارند و کاملا طبیعی هستش منتها برای بعضی از کنکوری ها این سوالات و افکار به یک دغدعه ی دائمی تبدیل میشه. دانش آموزی چند وقت پیش مراجعه کرده بود به یکی از مشاورین آکادمی تیس ، مشکل این دانش آموز این بود که ساعت مطالعه ی زیادی داشت ولی نتیجه ی دلخواه را نمی گرفت. بعد از بررسی هایی که انجام شد به این نتیجه رسیدیم که این دانش آموز وسواس فکری شدید دارد و مثلا یک درس دین و زندگی را در ۶ ساعت می خواند! و بعد از آن ۶ ساعت هم باز فکر می کند آن درس را به خوبی یاد نگرفته و مطالب در ذهنش حک نشده اند.

این دانش آموز از وسواس فکری شدید رنج می برد چیزی که باعث میشد نتواند به خوبی تمرکز کند و علاوه بر آن باعث می شد مدام یک صفحه را پشت سر هم بخواند تا به گمان خود بهتر در ذهنش بماند. در این مورد به خصوص راه حلی که به دانش آموز ارائه دادیم این بود که به برنامه ای که مشاورش برایش تهیه می کند باید وفادار باشد و حتی یک ثانیه هم از آن برنامه بیشتر درس نخواند ، همچنین سعی کردیم به او نشان دهیم که خواندن یک درس دین و زندگی به اجمال و سپس دوره کردن آن در نشست های مطالعاتی آینده خیلی بهتر از آن است که ۶ ساعت پشت سر هم یک درس را بخواند. درست مثل حفظ کردن یک شعر ، شما اگر روزی یک بیت حفظ کنید و بیت های قبلی را مرور کنید با گذاشتن زمان خیلی کمی می توانید آن شعر را حفظ شوید.

این یک مورد به خصوص اما رایج در مورد دانش آموزان وسواسی در کنکور بود ، اما وسواس به این راحتی سرکوب نمی شود. شما حتما باید به یک روانشناس مراجعه کنید و در صورت صلاحدید وی به یک روانپزشک جهت مصرف دارو های درمانی وسواس فکری.

اما راه های کمکی ای هم هست که شاید بتواند به شما کمک کند. به عنوان مثال می توانید یک زمان مشخص در برنامه ی خود برای افکار وسواسی خود در نظر بگیرید! مثلا هر شب ساعت ۱۱ الی ۱۱:۳۰ را به افکار وسواسی اختصاص دهید! ساعت ۱۱ که شد ذهن خود را برای حملات این افکار باز بگذارید و در مورد آن ها فکر کنید و خود را قانع کنید که این افکار مزاحم بی پایه هستند. اما در طول ساعت های دیگر چنان چه این افکار به سراغ شما آمدند به آن ها فکر نکنید و آن ها را به همان ساعت ۱۱ موکول کنید. سپس این بازه ی زمانی نیم ساعته را کوتاه و کوتاه تر کنید تا این که ان شاالله روزی آن را به صفر برسانید!

کار دیگری که می توانید بکنید این است که افکار وسواسی و مزاحم خود را روی کاغذ بیاورید و پس از چند دقیقه از روی آن ها با صدای بلند بخوانید آن وقت خودتان متوجه می شوید که چقدر افکارتان بی پایه و اساس بوده اند! به جای تهیه یک دفتر می توانید صدای خود را ضبط کنید و به صدای ضبط شده ی خود گوش دهید.

و اما یک راه دیگر این که یک جعبه سیاه رنگ تهیه کنید و یک ورودی برای آن تعبیه کنید. هر فکر مزاحم و وسواسی ای که سراغتان می آید را روی یک تکه کاغذ کوچک نوشته آن را مچاله کنید و درون آن جعبه سیاه رنگ بیندازید. این عمل نمادین باعث می شود این افکار از ذهنتان دور بماند.

و اما نکته ی آخر این که وسواس فکری خود را جدی بگیرید داشتن وسواس فکری و استرس برای یک کنکوری مثل آن است که یک دونده به پایش وزنه ببندد.
مرکز تدریس خصوصی گالیله-۲۲۷۲۸۹۰۴
کنکور ۹۵,کنکور,کنکور ارشد ۹۵,کنکور ارشد,کنکور ارشد ۹۶,کنکورد,کنکور کارشناسی ارشد,کنکور هنر,کنکور ارشد آزاد ۹۵,کنکور سراسری,

درباره نویسنده

125مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مرکز آموزش گالیله . محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی و هاست ابری پارس پک