کلاس اول

کلاس اول

کلاس اولی ها
از آنجا که کلاس اول دبستان مهمترین پایه تحصیلی دانش‌آموزان می باشد لذا می بایست افرادی که با کلاس اولی ها سر و کار دارند از مسائل روانشناختی مربوطه آگاهی داشته باشند.

ایجاد حس مثبت به درس خواندن و نه تشدید استرس در کلاس اول
آشنایی با مسائل مورد علاقه کودک و نه تحمیل نظر خود به او
پایین آوردن انتظارات و توقعات از کودک و تشویق به هنگام در کلاس اول
شما خود بهترین الگوی کودک هستید وی را در درس خواندن همراهی کنید
شیوه برخورد مربیان مدرسه و هماهنگی آن با نحوه تربیت کودک در خانه
ایجاد فضای شاد و رنگارنگ و کودکانه در محیط خانه و مدرسه در کلاس اول
احترام به علایق و آرزوها و تخیلات کودک و ایجاد بستر مناسب برای پرورش استعدادهایش
عدم سرزنش گری و ترساندن کودک از درس نخواندن به صورت مستقیم در کلاس اول
استفاده از شیوه های روانشناختی و تکنولوژی روز در پیگیری رشد شخصیت
شناختن دوستان و همسالانی که کودک از آنها الگو می گیرد و با آنها درس می‌خواند.

کودک در کلاس اول برای اولین بار از محیط خانه جدا شده و میخواهد استقلال را بیاموزد و تجربه کردن لحظات خوشایند در مدرسه و تعامل شاد با کودکان دیگر می‌توانند به این کاهش وابستگی به مادر و محیط خانه کمک کند.
اعتماد کودک در کلاس اول به مربیان و کادر آموزشی برای بیان احساسات و حالات درونی اش به تدریج او را از خودش به بیرون می‌کشاند و می‌تواند فرآیند اجتماعی شدن را به زیبایی طی کنند و تبدیل به فردی بالغ و کارآمد در آینده شود.
لذا کلاس اول پایه و اساس بقیه آموزش ها است پس بکوشیده حس عالی در کودک ایجاد کنید تا در او رغبت به یادگیری را ایجاد کنید.
تشویق‌ها و تایید ها می توانند کودک کلاس اول را دلگرم کنند و افرادی که می‌خواهند الگوی کودک قرار گیرند می‌بایست صبورانه او را به سمت تکامل و گذر کردند از اشتباهات قدم به قدم همراهی کند.
همراه با کودککلاس اول کودکی کنید بازی کنید و نظر او را جلب کنید و سپس از او بخواهید رفتارهای مناسب را درونی سازی کنند به همراه خنده و بازی و شادی تنبیه بدنی و محروم سازی و سرزنش کردن نتایجی موقتی در رفتار خواهند داشت و اثراتی ماندگار در تخریب هیجانات شیرین کودک که در دراز مدت به تخریب استعداد های شناختی او منجر خواهد شد.
کلاس اولی بودند خود را به یاد آورید در آن زمان چه خواسته ها و آرزوهای داشتید؟ توقع داشتید دیگران چگونه با شما برخورد کنند داشتید دیگران چگونه با شما برخورد کنند؟ اکنون شما بزرگ شده اید و با کوله باری از تجربه می توانید در شکوفایی و یا تخریب کلاس اولی ها تاثیر گذار باشید. انتخاب با شماست ادامه راهی پر از احساس بد و یا شروع راهی سرشار از تشویق و تایید و شادی.
کودکان فرزند روح زمانه خود هستند نخواهید که آنان را حتماً مانند خود بار آورید بلکه ببینید که چه موجود منحصر به فردی ویژه ای است و استعداد و علاقه های خاص کودک را در چه چیزی می بینید. مثلاً به درس علوم علاقه بیشتری نشان می دهد و یا به ادبیات میتوانید را دانشمند کوچولو خطاب کنید و یا شاعر کوچولو و سپس ببینید به کدام عنوان توجه مثبت نشان می‌دهد نقاشی‌های او را تایید کنید و بگویید که زیبا هستند و سپس ببینید که او چه حسی دارد می بایست از متخصص روانشناس کمک بگیرید و با استفاده از آزمونهای سنجش هوش و استعداد ها هرچه زودتر به علایق کودک پی ببرید. به سادگی برچسب کودک بیش فعال یا LD اختلال یادگیری را نپذیرید زیرا مربیان مدرسه گاه نمی توانند تشخیص های روانشناختی درستی را ارائه دهند.
روانشناس با مشاهده بالینی می‌توانند شیطنت کودک شما را به هوش بالای او در حیطه خاص مرتبط بداند و راهکارهای را به شما پیشنهاد کنند که با تشویق کودک حس مثبتی به فعال بودن و پر انرژی بودن داشته باشید.
گاهی مربیان مدرسه به علت خستگی و فشار کارشان حوصله سر و کله زدن با کودک را ندارند و با برچسب زدن های منفی خود را از زیر بار مسئولیتی‌کنند می‌بایست به صورت تخصصی کودک شما مورد مشاهده قرار گیرد و اگر اختلال روان‌شناختی در او تشخیص داده شود با راهکارهای مناسب حل شود.
کودک کلاس اول مستعد خستگی و تمرکز کم هستند و اگر به زور آنها را وادار به فعالیت طولانی و توجه به مواردی که کودک آنها را دوست ندارد کنند با بیش فعالی کاهش تمرکز عکس العمل نشان می دهد و اگر معلم مدرسه او را بترساند و تنبیه کند حس بد نسبت به مدرسه پیدا خواهد کرد شما می توانید با بازگو کردن خاطرات خود از گذشته خودتان او را سرگرم کنید و تسکین دهید اما اگر حس می‌کنید که مسائل جدی برای او پیش آمده که آن را به شما نمی گویند می بایست از روانشناسی کمک بگیرید تا با بازی درمانی بتواند مشکل را شناسایی و حل کنند .
به حرف های فرزند کلاس اول خود به آرامی گوش کنید و سریع را قضاوت نکنید تا بدانید درون او چه می گذرد.
برای آموختن نظم به شاگرد کلاس اول می بایست صبورانه از کارهای کوچک شروع کنید و سپس به موارد بیشتر برسید. مثلاً ابتدا از او بخواهید مداد و پاک کن خود را در جای مشخصی در کیف خود بگذارند و در روزهای بد لباس های مدرسه اش را در جای مشخصی قرار دهد اما اگر این خواسته برای او زیاد بود و نتوانست به آن عمل کنند عصبانی نشوید زیرا لجبازی کودک را بیرون می کشید و حس بد او به کل مدرسه پیدا می کند.
این به منزله لوس کردن کودک نیست شما هرچه بیشتر محبت کنید و قوانین را صبورانه و با زبانی کودکانه به او بیاموزید به مرور زمان با همانند سازی و درونی سازی این رفتارها به صورت ناهشیار به عادت تبدیل شده و پس از چندین ماه رفتار و شخصیت او را شکل می‌دهد.
ارتباط خود را با انجمن اولیا و مربیان مدرسه حفظ کنید و از آنان بخواهید تا شما را یاری کنند در شناخت هرچه بیشتر کودکان در محیط مدرسه. به توصیه‌های آنان گوش دهید اما اگر تعارضی در تربیت کودک شما و مدرسه وجود دارد آن را برطرف کنید زیرا تعارضات رفتاری و تربیتی اعتقادی میان پدر و مادر و مدرسه در شخصیت کودک از سر گذاشته است و به یاد داشته باشید که تمام جهان کودک شما در مدرسه و خانه گنجانده شده است لذا حس و خاطره ی خوب در خاطره او به یادگار بگذارید.

درباره نویسنده

125مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 مرکز آموزش گالیله . محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی و هاست ابری پارس پک